selij

Schedule Week-30 [27 July - 2 Aug 2018]

Recommended Posts

selij

WEEK 30

Friday, July 27

Microestadio Municipal, Hurlingham, Buenos Aires, Argentina (Argentina TyC Sports)
"Boxeo de Primera"
Diego Ramirez vs Sergio Liendo 10 rounds, interim WBO Latino Welterweight Title
Plus undercard

Club Social y Deportivo El Porvenir, Quilmes, Buenos Aires, Argentina (Argentina TNT Sports)
Javier Maciel vs Davi Eliasquevici 10 rounds, middleweights

Club Sportivo Barracas, Buenos Aires, Argentina (DeporTV)
Federico Pedraza vs Walter Leiva 6 rounds, featherweights

Mexico City (USA Telemundo)
Saul "Baby" Juarez vs. Mario Andrade, 10 rounds, WBC Latino Light Flyweight Title
Kevin Salgado Zambrano vs.TBA, 6 rounds, junior middleweights
Osvaldo Saul Nunez Medina vs. Kevin Nunez, 6 rounds, featherweights
Geovanni De Jesus Godinez vs. TBA, 6 rounds. featherweights

Xiamen, China: (China CCTV5)
Sho Kimura vs. Froilan Saludar, 12 rounds, for Kimura's WBO flyweight title
Knockout CP Freshmart vs. Chaozhong Xiong, 12 rounds, for CP Freshmart's WBA strawweight title
Plus undercard

Bolton Whites Hotel, Bolton, Lancs, England:
Ben Sheedy vs Matt Wigglesworth BBBofC Central Area Middleweight Title
David Price vs. TBA, 8 or 10 rounds, heavyweights
Jimmy Kilrain Kelly vs TBA
Jazza Dickens vs TBA
Plus undercard

Rainton Meadows Arena, Tyne and Wear, England (Freesports UK)
TP Ward vs Alvaro Rodriguez 10 rounds, vacant IBF European Super Bantamweight Title
Plus undercard

Laredo Energy Center, Laredo, Texas, USA (USA beIN Sports en Espanol)
Jorge Castaneda vs. Carlos Villarreal, 10 rounds, junior lightweights
Randy Moreno (Ochoa) vs. Victor Rosas, 8 rounds, junior lightweights
Cristina Fuentes vs. Briana Gonzalez, 6X2 rounds, female junior bantamweights
Jorge Ramos vs Eric Manriquez 6 rounds, super bantamweights
Joshua Juarez vs. Miguel Morales, 5 rounds, light heavyweights
Jose Martinez vs. Israel Camacho, 4 rounds, junior welterweights
Rafael Morales (Debut) vs. Cesar Castro, 4 rounds, welterweights
Larizza Martinez vs Nina Gallegos 4X3 female super lightweights

Hotel El Prado, Barranquilla, Colombia:
Jose Soto vs Jose Antonio Jiminez 10 rounds, WBO Latino Flyweight Title
Luis Lebron vs. Milner Marcano, 10 rounds, WBO Latino Featherweight Title
Jeyvier Cintron vs. Gregory Vera, 8 rounds, WBO Youth Bantamweight Title

Metro City, Northbridge, W.Australia, Australia (Epicentre.tv)
Brandon Ogilvie vs Rusmin Kie Raha 6 rounds, super lightweights
Plus undercard

The Melbourne Pavilion, Flemington, Victoria, Australia
Sam Soliman vs Tej Prtap Singh 10 rounds, WBA Oceania Middleweight Title
Plus undercard

France (France SFR Sports)
Christian Mbilli vs Ramon Aguinaga 8 rounds, WBC Youth World Middleweight Title
Plus undercard

Saturday, July 28

Kissimmee, Florida (Boxnation UK & ESPN+)
Christopher Diaz vs. Masayuki Ito, 12 rounds, for vacant WBO junior lightweight title
Gabriel Bracero vs. Artemio Reyes, 10 rounds, welterweights
Esquiva Falcao vs. Jonathan Tavira, 10 rounds, middleweights
Undercards (ESPN+)
Henry Lebron vs. Luis Diaz, 6 rounds, junior lightweights
Antonio Vargas vs. Aaron Echeveste, 6 rounds, bantamweights
Vladimir Nikitin vs. Edward Kakembo, 6 rounds, featherweights
Jose Lopez vs. Jesus Silveyra, 6 rounds, junior welterweights
Yomar Alamon vs. Wilfredo Buelvas, 6 rounds, junior welterweights
Luis Melendez vs. Vicente Loredo, 4 rounds, featherweights

Staples Center, Los Angeles, Cali, USA (USA Showtime)
Mikey Garcia vs. Robert Easter Jr., 12 rounds, WBC/IBF lightweight unification
Fabian Maidana vs. Andrey Klimov, 10 rounds, welterweights
Jamontay Clark vs. Terrell Williams, 10 rounds,TBA
Luis Ortiz vs. Razvan Cojanu, 10 rounds, heavyweights
Mario Barrios vs. Jose Roman, 10 rounds, junior welterweights
Roberto Marroquin vs. Ricardo Nunez, 10 rounds, TBA
Neri Romero vs. Jesus Aguinaga, 8 rounds, lightweights
Karlos Balderas vs. Daniel Evangelista Jr, 6 rounds, TBA
Brandon Ganton vs. TBA, 6 rounds, heavyweights
Luis Coria vs. Guadalupe Arroyo, 6 rounds, featherweights
Jerry Perez vs. TBA, 6 rounds, lightweights
Ivan Delgado vs. Israel Perez, 6 rounds, junior lightweights
Jose Balderas vs. Jose Alfredo Flores Chanez, 4 rounds, bantamweights
Wesley Joel Diana vs. Evincii Dixon, 4 rounds, junior welterweights
Lina Licona vs TBA 4X2 females

O2 Arena, Greenwich, London, England (Sky Box Office PPV)
Dillian Whyte vs. Joseph Parker, 12 rounds, WBC Silver Heavyweight Title, vacant WBO International Heavyweight Title
Carlos Takam vs. Dereck Chisora, TBA rounds, vacant WBA International Heavyweight Title
Katie Taylor vs. Kimberly Connor, 10 rounds, for Taylor's IBF/WBA female lightweight titles
Nick Webb vs David Allen 10 rounds, heavyweights
Joshua Buatsi vs.TBA, 10 rounds, vacant WBC International Light Heavyweight Title
Anthony Fowler vs Craig O'Brien 8 rounds, super welterweights
Frank Buglioni vs Emmanuel Feuzeu 8 rounds, light heavyweights
Charlie Duffield vs Reinis Porozovs 4 rounds, light heavyweights
Richard Riakporhe vs TBA 4 rounds, cruiserweights
Conor Benn vs. Cedric Peynaud, rematch, 6 or 8 rounds, welterweights

Powerade Center, Brampton, Ontario, Canada:
Petros Ananyan vs. Steve Claggett, 10 rounds, IBF International Super Lightweight Title
Sandy Tsagouris vs. Guadelupe Solis, 8X2 rounds, Women's IBA World Super Featherweight Title

Nashville:
Edwin Reyes vs. Jesus Soler, 8 rounds, flyweights
Maidel Sando vs. Rashad Scott, 6 rounds, super middleweights

Louisville:
Carlos Dixon vs. Darel Harris, 4 rounds, featherweights
Batyr Ahkmedov vs. Ismael Barroso, 10 rounds, junior welterweights
Joshua Temple vs. Alexander Brunson, 6 rounds, cruiserweights
Alycia Baumgardner vs. Christina Linardatou, 6 rounds, female junior lightweights
JaNelson Bocachica vs. Noel Esqueda, 6 rounds, welterweights
Wilfredo Flores vs. TBA, 4 rounds, lightweights

Casino de Deauville, Calvados, France (France L'Equipe)
Maxime Beaussire vs Cedric Pate 8 rounds, super welterweights
Plus undercard

Monaco Hotel & Resort, Cordoba, Argentina (Argentina TyC Sports)
"Boxeo de Primera"
Matias Rueda vs Cesar Antin 12 rounds, lightweights
Plus undercard

Stadio del Baseball, Roma, Lazio, Italy (SportItalia)
Giovanni de Carolis vs Roberto Cocco 10 rounds, vacant Italy Super Midleweight Title
Plus undercard

Galaktika Centre, Estosadok, Russia (RCC WEB-DL ??)
Gor Yeritsyan vs Ali Funeka 8 rounds, welterweights
Plus undercard

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now